Kredcal Wapniak Rudkowski® to granulowana kreda nawozowa, typ wapna nawozowego – 06a (według rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 maja 2004r. w sprawie określenia typów wapna nawozowego – dz. u. z dnia 8 czerwca 2004r.).
Kreda nawozowa w naszej ofercie pochodzi ze złoża kredy piszącej znajdującej się koło Starej Kornicy w powiecie łosickim. Złoża kornickie uznawane są za najlepsze złoża kredowe w Polsce pod kątem zastosowania kredy w celu odkwaszania gleby. Polecana jest do upraw ekologicznych.
Kredę piszącą jako węglanowe wapno nawozowe można stosować niemal przez cały rok. Warto podkreślić, że przy uprawach sadowniczych nie ma konieczności mieszania kredy z glebą, co jest niezbędne w przypadku innych nawozów wapniowych.
Nawozy z kredy piszącej to najszybciej odkwaszające nawozy wapniowo-węglanowe, które pozwalają na utrzymanie odpowiedniego pH w glebie, dzięki czemu staje się ona ponownie biologicznie czynna.
Kreda pisząca pochodzi z bardzo młodego geologicznie złoża. To skała osadowa, miękka, o dużej podatności na szlamowanie i ścieranie. Unikalne właściwości Wapniaka Rudkowskiego® produkowanego z kredy piszącej wynikają właśnie z młodego wieku kopaliny oraz z jej organicznego pochodzenia. Gwarantuje to wyjątkowe rozdrobnienie i miękkość surowca. Z badań wynika, że kreda nawozowa podnosi pH gleby około 1-1,5 w okresie 3-12 miesięcy (w zależności od warunków wilgotnościowych i początkowego pH gleby).
Wapniak Rudkowski® produkowany jest przez firmę POL-LUX posiadającą swój zakład produkcyjny w Rudce koło Starej Kornicy.
RODZAJE WAPNA NAWOZOWEGO
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wapna rolniczego. Jednakże podejmując decyzję o zakupie wapna nawozowego, warto oddzielić chwyt marketingowy od realnej wartości samego wapna. W rolnictwie stosuje się zwykle następujące grupy nawozów wapniowych:
Różnica między kredą nawozową O6a a kamieniem wapiennym jest widoczna w obrazie mikroskopu elektronowego. Oznaczenia typów i rodzajów nawozów reguluje Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 8 września 2010 roku w sprawie sposobu pakowania nawozów mineralnych, umieszczania informacji o składnikach nawozowych na tych opakowaniach, sposobu badania nawozów mineralnych oraz typów wapna nawozowego. Sklasyfikowano w nim typy wapna nawozowego na podstawie stanu fizycznego, chemicznego oraz metody jego pozyskiwania.
Odmiana 04 to wapno pozyskiwane z przerobu skał wapiennych, o kamiennej strukturze. Zmielenie skały wapiennej powoduje lepsze wchłanianie gleby, jednakże nie ma to wpływu na zmianę jej struktury. Kamień zawsze pozostanie kamieniem. Dodatkowa granulacja takiego nawozu zwiększa wprawdzie łatwość wysiewu, ale powoduje również znaczny wzrost jego ceny.
Dobrym wapnem rolniczym – idealnym rozwiązaniem w uprawie ziemi – okazuje się więc tylko kreda nawozowa, czyli właśnie Wapniak Rudkowski®. Kreda ta posiada amorficzną (bezpostaciową) strukturę, ma także specyficzne pochodzenie gwarantujące nieporównywalnie lepsze właściwości niż wapna z przerobu skał wapiennych. Działa szybciej i skuteczniej.
Producenci zobowiązani są ustawą do podawania zawartości wapna w formie tlenkowej. Tutaj pojawiają się jednak pewne nieścisłości. Kreda nawozowa nie zawiera tlenku wapnia CaO, tylko węglan wapnia CaCO3, co często prowadzi do mylenia tych dwóch wartości. Rozwiązanie to wprowadzono po to, aby łatwo można było przeliczyć ilość nawozu potrzebną do odkwaszania gleby po wykonanym badaniu pH oraz by prościej było ocenić wartość nawozową wapna. Należy też pamiętać, że wapno granulowane to zawsze wapno węglanowe. Nie da się bowiem zgranulować wapna tlenkowego (palonego-budowlanego). Wzór chemiczny takiego wapna to CaCO3, co często nie jest właściwie rozumiane przez rolników i sadowników, gdyż producenci przeliczają wapno węglanowe na wapno tlenkowe CaO i podają mylnie skład chemiczny jako CaO np. 50%. Wówczas 50% nawozu stanowi czysty tlenek wapnia (CaO) w ogólnej masie pierwiastkowej. Trzeba pamiętać, że jest to jedynie, narzucona przez ustawodawcę, obligatoryjna forma prezentacji zawartości produktu. W rzeczywistości jednak dobre wapno węglanowe powinno zawierać ponad 90% węglanu wapnia CaCO3.
WAPNOWANIE
Wapnowanie w każdych okolicznościach jest wskazane, zaś korzyści z tego płynące są bardzo wymierne. Znacząco poprawia się struktura gleby, a znosząc zakwaszenie, poprawia się jej grudkowatość, neutralizacji ulega działanie szkodliwych związków chemicznych. W efekcie o kilkadziesiąt procent wzrasta plon. W Polsce mamy do czynienia z dużą kwasowością gleb. Odczyn gleby określa wskaźnik pH. Dlatego regularne pomiary pH są koniecznością. Nie ma jednego, uniwersalnego poziomu pH dla wszystkich roślin, zawsze należy dobierać konkretną dawkę wapna pod daną uprawę. Zwykle potrzebna wartość pH wynosi od 5,5 pH do nawet 7 pH przy wrażliwych uprawach.
Kwasowość gleby ma istotny wpływ na intensywność jej wietrzenia, zmiany jej właściwości fizycznych i chemicznych, rozwój mikroorganizmów, dostęp uprawy do składników pokarmowych i w ostatecznym efekcie na jej urodzajność. Mikroflora gleby, czyli zarówno bakterie jak i grzyby, reagują na zmiany zachodzące w odczynie środowiska. W miarę wzrostu kwasowości wzrasta w glebie ilość grzybów, a zmniejsza się ilość bakterii. Jednak ilość grzybów nie wzrasta w takim stosunku, w jakim zmniejsza się ilość bakterii. Ponadto grzyby nie biorą udziału w wielu procesach, które wyłącznie uzależnione są od bakterii. Dlatego też przy niepożądanym zakwaszeniu gleby zmniejsza się ich zdolność biologiczna. Dlatego też, aby gleby stały się z powrotem biologicznie czynne, muszą zostać zwapnowane.
Podejmując decyzję o wapnowaniu, oprócz uwarunkowań związanych z daną uprawą, należy również rozważyć, czy stosować wapna pyliste, czy też granulat.
DANE TECHNICZNE
GLEBY: | BARDZO KWAŚNE | KWAŚNE | LEKKO KWAŚNE |
Bardzo lekkie | 900* | 500* | 300* |
Lekkie | 1100* | 800* | 400* |
Średnie | 1300* | 1000* | 500* |
Ciężkie | 1500* | 1100* | 700* |
Użytki zielone | 900* | 700* | 300* |
* stosowanie nawozu powinno odbywać się według zaleceń Stacji Chemiczno-Rolniczych po uprzednim badaniu gleby
WŁAŚCIWOŚCI WAPNIAKA RUDKOWSKIEGO®
DOSTĘPNE OPAKOWANIA
ZASTOSOWANIE
PARAMETRY WAPNIAKA RUDKOWSKIEGO ®
Zawartość węglanu wapnia CaCO3 - 95% *
Zawartość tlenku wapnia CaO - 50% *
Reaktywność - 98% *
* przy wilgotności 0,5%
Dostępne frakcje granulatu: 2-6 mm lub 6-10 mm.
PRZECHOWYWANIE
Kredę nawozową granulowaną, podobnie jak w przypadku innych nawozów granulowanych, należy przechowywać w suchym miejscu uniemożliwiając tym samym jego zawilgocenie czy przemarzanie. Wapno węglanowe granulowane pod wpływem wody nie zmieni swojego składu chemicznego natomiast może osłabić strukturę granulek.
NA ŻYCZENIE DODATKOWO PRZESYŁAMY
ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY
DYSTRYBUTORÓW NAWOZÓW
ZRZESZENIA I GRUPY PRODUCENTÓW
ODBIORCÓW INDYWIDUALNYCH